Közelebb a bioborhoz
A bioborokról általában elmondható, hogy nem minőségi jelzőként szerepel a nevükben a bio szó, hanem a szőlő művelésére és feldolgozására vonatkozó szigorú szabályrendszernek való megfelelést tanúsítja. Ennek ellenére sokan még csak ismerkednek a műfajjal: számukra rendeztek kóstolót október 21-én a budapesti Magyar QTR étteremben a Borszakkör, a Borjour és a bioborászok részvételével.
Írta: Borigo
Mitől bio egy bor? Érződik ez az ízén? Egészségesebb? Mi a különbség a biobor, a biodinamikus bor és a természetes bor között? Mit jelent a természetes borkészítés? A téma valóban sokakat foglalkoztat, de valljuk be, még a fenti néhány kérdésre sem könnyű azonnal válaszolni. A szervezők ezért egy sétáló kóstoló keretében igyekeztek orientálni a közönséget, amelyben az ország ismert bioborászati nyújtottak segítséget.
Fotó: Borszakkör
A rendezvényen kiállítóként részt vett az Anna Borház (Hajós-Bajai borvidék), a Biovitis (Badacsonyi borvidék), a Dobosi Pincészet (Balatonfüred-Csopaki borvidék), a Gajdos Pincészet (Egri borvidék), a Hárs Pincészet (Pécsi Borvidék), a Hétszőlő Szőlőbirtok (Tokaji borvidék) és a Tokaj Pendits (Tokaji Borvidék).
A biobor termelése folyamatosan növekszik a világban, hiszen a környezetre gyakorolt káros hatása jelentősen kisebb a hagyományos borokhoz képest. Előállítását az Európai Unióban területenként egységes előírások szabályozzák. Érdekességként kiemelhető, hogy a világ szőlőterületeinek közel 5%-án folyik ma biotermesztés mintegy 50 országban, és a világ bio-szőlőterületeinek 79%-a az EU-ban található.